Sladkorni trs (Saccharum officinarum) spada v družino sladkih trav in raste v tropskem in subtropskem podnebnem pasu naše zemlje. Rastline zrastejo približno 3 do 6 metrov visoko, njihova stebla pa imajo premer 2-4,5 cm. Prav tu, v njihovem steblu, se skriva posebnost rastline: sladkor (predvsem saharoza). To ni le razlog za njegovo ime, temveč tudi za njegovo priljubljenost in slavo v svetu: je najpomembnejši dobavitelj surovin za proizvodnjo (gospodinjskega) sladkorja. V ta namen se rastline sladkornega trsa požanjejo, poberejo in nato stisnejo, da se pridobljeni sok predela v trsni sladkor ali sok sladkornega trsa. Iz 100 ton sladkornega trsa pridelamo okoli 10 ton sladkorja in celih 34 ton za nas dragocene trsa. Toda namesto da bi "odpadek" zažgali, naši proizvajalci prevrednotijo material in izdelajo okolju prijazne izdelke za enkratno uporabo.
Kaj je bagasa?
Bagasa je vlaknati rastlinski ostanek, ki ostane pri proizvodnji sladkorja po stiskanju sladkornega trsa. Običajno so sestavljeni iz 40-60% celuloze, 20-30% hemiceluloze in približno 20% lignina. Bagasse se večinoma nahaja v državah, kjer se proizvede veliko sladkorja, kot so Brazilija, Kitajska ali Tajska.
Čeprav je bagasa tako imenovani stranski proizvod, za mnoge ostaja odpadek. V preteklosti se je uporabljal predvsem kot gorivo za proizvodne obrate. Še danes del bagase še vedno konča v pečeh tovarn. Odkar pa so ljudje začeli reciklirati materiale, se je tudi bagasa nadgradila kot material. Danes se uporablja za proizvodnjo gradbenih materialov, embalaže in posode za enkratno uporabo. Tudi v papirni industriji vlakna sladkornega trsa že delno nadomeščajo papirne izdelke iz lesa, kot so serviete, toaletni papir in karton.
Proizvodni koraki za izdelke iz bagase
- Preostala vlakna sladkornega trsa se shranijo mokra, da se odstranijo kratka vlakna in ostanki sladkorja, saj lahko ovirajo nadaljnjo predelavo.
- Bagaso v mešalniku mešamo z vodo, dokler ne postane kašasta masa.
- Dodana so naravna veziva in biološko razgradljiva belila. V tem koraku lahko po želji dodamo dodatne aditive. Ker pa želimo imeti izdelek, ki je čim bolj naraven, se naši proizvajalci tega koraka vzdržijo!
- Kašasto maso bagasse vlijemo v kalup in z visokim pritiskom in visokimi temperaturami stisnemo v želeno obliko.
- Končano! Zeleni krožniki, sklede in pladnji za jedilnike so pripravljeni za transport do vas in se veselijo uporabe v vaši družbi.
Posebne lastnosti bagasse
Zelo stabilen, robusten in težko upogljiv
Ima dobre toplotne lastnosti
Vodoodporen in odporen na maščobe: primeren tudi za vroče in zelo mastne ali mastne jedi
Popolnoma biorazgradljivo in primerno za kompostiranje
CO2 nevtralno odstranjevanje
Trajnost: Od narave nazaj k naravi
Rastlina sladkornega trsa je zelo hitro rastoč vir, ki ne zahteva sekanja gozdov. Ker kot stranski produkt pri proizvodnji sladkorja, trsa ne potrebuje dodatnih obdelovalnih površin in zato nima vpliva na obstoj naših gozdov. Nasprotno: je celo trajnostna in okolju prijazna alternativa za proizvodnjo papirja, saj se za proizvodnjo papirja iz trsa porabi veliko manj energije kot za proizvodnjo lesnih vlaken. Izdelki iz sladkornega trsa po uporabi končajo v smeteh, včasih celo v naravi. Zaradi svoje biorazgradljivosti (certificirano po EN13432 ali US ASTM) pa se izdelki razmeroma hitro razgradijo in spremenijo v zemljo. To zemljo lahko nato uporabimo kot gojišče ali gnojilo za nove rastline in tako zaključimo cikel.
A kot že omenjeno, iz trsa ne izdelujejo le izdelkov za enkratno uporabo. Tovarne pogosto uporabljajo bagaso kot gorivo. Vendar pa je ta proces okolju veliko bolj prijazen kot kurjenje fosilnih goriv, saj fosilna goriva ne proizvajajo samo CO2, temveč tudi strupena onesnaževala, kot so ogljikov monoksid in trdni delci. Zgorevanje bagase pa je CO2 nevtralno, saj se sprosti le toliko CO2, kot so ga rastline absorbirale med rastjo.
# Vpišite iskalno besedo in pritisnite ENTER za iskanje ali ESC za prekinitev