Vse cene so z DDV |
Kaj je bioplastika in za kaj se uporablja?

Za nekatere je bioplastika plastika, ki je proizvedena na osnovi obnovljivih surovin. Za druge so vse plastike (vključno s tistimi na osnovi nafte), ki so biološko razgradljive. Naša bioplastika je oboje: narejena iz obnovljivih surovin in tudi biorazgradljiva. Večino naših plastičnih izdelkov sestavlja bioplastična polimlečna kislina (PLA), ki je proizvedena na osnovi rastlinskega škroba. Samo naše nosilne vrečke so narejene iz Mater-Bi®, ki poleg rastlinskega škroba vsebuje rastlinsko olje (brez palmovega olja!).

Bioplastika se uporablja kot okolju prijaznejša alternativa plastiki na osnovi nafte, kot sta PP (polipropilen) in PS (polistiren). Imajo primerljive lastnosti: so prozorni in jih je mogoče zlahka predelati v različne predmete, kot so skodelice ali sklede. Tu najdemo tudi njihov najpomembnejši prodajni trg: embalažna industrija, predvsem za živila. 

Trenutno se le 0,05 odstotka industrijske proizvodnje škroba porabi za plastiko na biološki osnovi. To pomeni, da je trenutno nadomeščen le majhen delež običajne plastike. Kljub temu ima bioplastika glede na različne študije ogromen trg in potencial rasti, saj je zaradi proizvodnega tehnološkega napredka in povečanja zmogljivosti bolj konkurenčna. kot plastika na osnovi nafte. Pričakovati je, da se bo delež bioplastike v prihodnjih letih še povečeval in nadomestil staro plastiko.

Od rastlinskega škroba do kozarcev iz bioplastike

Vsaka rastlina izvaja fotosintezo in s pomočjo sončne svetlobe pretvarja absorbirani CO2 in vodo v glukozo in kisik. Sladkor, ki ga ne potrebujemo, shranimo v obliki škroba. Ravno ta rastlinski škrob je za nas pomemben, saj predstavlja surovinsko osnovo za proizvodnjo bioplastike.

Za osnovo naših PLA izdelkov uporabljamo le industrijsko pridelane rastline (npr. koruzo), ki niso primerne za prehrano ljudi. V nadaljevanju bomo po posameznih korakih razložili, kako rastlinski škrob spremenimo v okolju prijazne PLA kozarce in posodice.

Proizvodni koraki za izdelke iz bioplastike
  1. Rastlinski škrob fermentirajo mlečnokislinske bakterije v mlečno kislino in nato s polimerizacijo pretvorijo v dolgoverižne ogljikove polimere – polimlečno kislino.
  2. Iz polimlečne kisline (PLA) se oblikujejo majhna plastična zrnca, iz katerih se nato lahko oblikujejo poljubni predmeti. V našem primeru se granule uporabljajo za izdelavo folije iz bioplastike. Film prehaja skozi različne stroje in se s pomočjo kalupov, luknjačev in toplotnih učinkov oblikuje v kozarce in posodice.
  3. Končano! Kozarci in posodice so pripravljene za transport in se veselijo uporabe v vaši družbi.
Posebne lastnosti bioplastike
Visoka stabilnost
Brez BPA in drugih škodljivih snovi
Na osnovi rastlinskega škroba
Popolnoma biorazgradljivo v skladu z EN/DIN13432
Termoplastičen in ga je zato mogoče oblikovati v kateri koli predmet

Trajnost: Ohranjanje neobnovljivih virov

Bioplastika je sestavljena iz obnovljivih rastlinskih surovin (npr. koruze) in tako prispeva k ohranjanju neobnovljivih virov, kot je surova nafta. Rastline, ki se gojijo za proizvodnjo škroba, niso primerne za prehrano ljudi, ampak se gojijo posebej za industrijsko uporabo. Le 0,05 odstotka svetovne proizvodnje škroba se porabi za proizvodnjo bioplastike. Gojenje torej nima vpliva na stanje oskrbe ljudi in živali. Seveda rastline, ki se uporabljajo za bioplastiko, potrebujejo tudi zemljo za gojenje. V Evropi in ZDA se za gojenje rastlin koruze za nadaljnjo predelavo v PLA uporablja skupno samo 1.500 hektarjev trajnostno obdelanih površin. Če se bo delež bioplastike še povečeval, bodo seveda potrebne tudi večje površine. Zato je pomembno, da se v prihodnje za proizvodnjo škroba uporabljajo tudi drugi kmetijski odpadki, kot je celuloza iz koruzne slame ali prosa.

Prednost pred običajno plastiko

Glede na študije naših dobaviteljev ima bioplastika, kot je polimlečna kislina (PLA), tudi pri proizvodnji prednost pred običajno plastiko. V nasprotju s plastiko na osnovi nafte, kot sta PS in PET, proizvodnja polimlečne kisline (PLA) povzroči približno 60 odstotkov manj emisij CO2 in porabi 50 odstotkov manj neobnovljive energije.

Tudi v študijah "od zibelke do zibelke" ima PLA prednosti v smislu učinka toplogrednih plinov in ohranjanja virov ter pozitivne rezultate za splošno okoljsko ravnovesje. Vendar je treba opozoriti, da se študije lahko razlikujejo zaradi različnih faktorjev izračuna za celotno okoljsko ravnotežje.

Kratka življenjska doba namesto trpežne plastike

Polimlečna kislina (PLA) je biološko razgradljiva in kompostna bioplastika. PLA je certificiran po DIN 13432 in se v industrijski kompostarni v 90 dneh razgradi na najmanj 90 odstotkov. Razgradnja na prostem običajno traja dlje zaradi različnih dejavnikov. Po njegovi razgradnji ne ostanejo strupeni ostanki, kot so klor-ogljikovodične spojine ali anorganske snovi, razen organskih bazičnih snovi. Nasprotno pa lahko razgradnja plastike na osnovi nafte traja stoletja ali tisočletja. Tudi takrat ostanejo drobni, morda strupeni, mikrodelci, ki jih pojedo živali in s tem deloma tudi mi. V morju mikroplastični delci absorbirajo celo toksine iz vode. Tudi na kopnem lahko plastika sprošča strupene snovi in vpliva na rodovitnost tal. Zaradi tega je pomembno, da plastične izdelke, ki nas preživijo, nadomestimo s kratkotrajnimi izdelki iz bioplastike.

 
# Vpišite iskalno besedo in pritisnite ENTER za iskanje ali ESC za prekinitev